Buď fit
Každý má zdravie na dosah ruky.
Otázka je len, či o tom vie, či si to uvedomuje a či si skutočne želá byť zdravý?Marcela Godó

Základom dokonalého zdravia je (poradie nie je dôležité – pretože všetko so všetkým súvisí!):

1. VODA

Bez vody nie je život a bez nej ani zdravie. Všetci poznáme tie "múdrosti" o pitnom režime a o tom, že naše telo je zo 70-tich % z vody a verte, že sú naozaj pravdivé :) Najlepšia je čistá voda (nie minerálna – táto je vhodná len ako doplnok), bylinkové čaje, na doplnenie zeleninové a ovocné šťavy, ale čistá voda je podstatná. A samozrejme v dostatočnom množstve.

Neviete, koľko to má byť? To je jednoduché:
Hmotnosť x 4 / 100, čiže ak napr. človek váži 80kg x 4 = 320 / 100 = 3,2 litra tekutín denne – je normálne množstvo. Pri zvýšenej fyzickej aktivite je to pochopiteľne ešte viac.

2. VZDUCH

Predstavte si, že by ste mali pridelený počet nádychov a výdychov na deň, napr. 260, ako by ste sa snažili dýchať? Plytko a rýchlo – ako to robí väčšina ľudí, alebo pomaly a hlboko? Aj vy ste sa pri čítaní týchto riadkov práve zhlboka nadýchli? Gratulujem :)

Skúste to robiť aspoň v počte 10x za sebou, 5x denne.

Je to vynikajúci prostriedok na odbúranie stresu, a ako iste viete, stres zabíja!!!

Bez vzduchu sa nedá žiť, ak ho nášmu telu poskytujeme málo, telo trpí, chradne, starne. Najlepší vzduch je ten čerstvý... Napriek tomu - preč s výhovorkami, dýchajte zhlboka aspoň ten vzduch, ktorý máte práve k dispozícii.

3. VÝŽIVA

Čo do tela dávame, je nesmierne dôležité. Jedlo môže slúžiť ako liek ale aj ako jed. Striedmosť v jedle sa vždy oplatí. Istá náboženská skupina verí, že každý človek má na svoj život pridelené určité množstvo jedla a čím skôr si ho zje, tým skôr sa jeho život skončí.....

Nie, nebudeme hladovať. Chce to len naozaj a úprimne sa zamyslieť, či koláčiky ku kávičke sú naozaj nevyhnutné, či by nám ublížilo, keby sme kolu nahradili čistou vodou, či na také to domáce chrumkanie pri telke by nebolo lepšie nahradiť chipsy mrkvičkou :) a pod. Tých možností je dnes neúrekom – stačí sa len trošku zamyslieť a vybrať si – ZDRAVIE alebo CHOROBU.

4. DUŠEVNÁ ROVNOVÁHA

Mám pre Vás dobrú správu, aj táto sa dá vypestovať !!! Nie hľadať, ale VYPESTOVAŤ. Odbúraním stresu (napr. dychovými cvičeniami), relaxačnými technikami, jedlom, ktoré nás nebude zaťažovať ale povzbudí nás, vzpruží – alebo naopak pripraví na odpočinok, dostatkom tekutín a psychohygienou. Je obrovská škoda, že o posledne menovanej na bežných školách ani nechyrovať. Žiaľ mnoho mnoho ľudí netuší, čo si pod týmto pojmom má predstaviť. Je to jednoduché, hygiena je vlastne čistota a psycho – je vlastne duševná stránka našej osobnosti. Takže čistota duše ide ruka v ruke aj s duševnou rovnováhou, ktorá je pre naše zdravie nesmierne dôležitá.

Na tomto mieste nebudeme uvádzať to množstvo techník, ktorými sa dá duševná rovnováha dosiahnuť, iste mnohé poznáte, je ich toľko, že ste stratili chuť ich „rozoberať“ resp. hľadať pre seba tú najvhodnejšiu ... . Netrápte sa, my Vám s radosťou aj v tomto úsilí pomôžeme nielen v záložke „Medzi nebom a Zemou, ale hlavne pri osobnej individuálnej návšteve.

Prvý krok je však na Vás, prvým krokom je CHCIEŤ!
  • Chcieť sa cítiť dobre.
  • Chcieť pre seba konečne niečo urobiť.
  • Chcieť BYŤ šťastný.
  • Chcieť byť zdravý.
  • Chcieť sa slobodne hýbať.

5. POHYB

Áno, aj ten je tu :) Pohyb je súčasťou života, rovnako ako voda a vzduch. Boli sme „skonštruovaní“ na pohyb, preto máme pohyblivé kĺby, svaly, šľachy, dve nohy, dve ruky, neuveriteľne pohyblivú chrbticu .... – alebo by sme si to aspoň želali. Skúste si zrátať, koľko hodín denne presedíme na zadnici? Sú to naozaj HODINY, ktoré nášmu telu skutočne škodia. Opäť Vás počujem - "kde na to vziať čas" ..... vieme, vieme, výhovorky vládnu svetu...

Skúšali ste napríklad PÄŤ TIBEŤANOV? Je to skvelé cvičenie na rozhýbanie celého tela, kde zapojíte nielen svaly, ale aj celý dýchací systém, dokonca aj duchovnú stránku Vašej osobnosti a dodáte Vašim energetickým centrám potrebnú životnú energiu. Sú to veľmi jednoduché cviky a stačí Vám na ne cca 10 minúť denne – podľa Vašej kondície, a dajú sa cvičiť aj doma, presne vtedy, kedy si na ne nájdete čas. Toto cvičenie je vhodné pre všetky vekové kategórie a doslova robí zázraky!

Príďte !!! Naučíme Vás cvičiť PÄŤ TIBEŤANOV  

Pohyb je aj ...

Najdokonalejším závažím je naše vlastné telo, prečo ho nepoužiť namiesto činiek? ... a pohyb sa dá pestovať aj v telocvični a posilke :)

Toto je moje posolstvo.

Stačí sa len rozhodnúť a konečne sa rozhýbať, pretože nikto sa o nás nepostará, nikto sa o naše zdravie nepostará, ak to neurobíme MY sami!!!!

S pozdravom, Marcela

Každý môže byť zdravý.
Kto nie je, môže si za to sám. Josef Jonáš: Krížovka života